неділю, 24 січня 2021 р.

Дерева-рекордсмени!

 


      (Готуючись до уроку географії 8 клас)

      Найдовговічнішим деревом України вважається тис ягідний, вік якого 4 тисячі років. У минулому це дерево було поширене по всій лісовій зоні Європи, але повсюди її винищували через дуже цінну деревину - недаремно тис називають “королівським деревом”, а також “негний-деревом”.

    У нашій країні осередок цього дерева - княждвірський резерват поблизу Коломиї в Івано-Франківській області, загальна площа якого 206 гектарів.

Найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефин Рівненської області. У селі Верхня Хортиця росте 800-річний дуб, під яким, за легендами, стояли загони руських князів Олега та Святослава, відпочивали Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Ілля Рєпін та Михайло Лисенко. Обхват його стовбура понад 8 метрів.

Найвище дерево в Україні - модрина європейська в Рахові, яка у 140 років мала висоту 54 метри, а також кілька ялиць в урочищі Чемернар Берегометського лісокомбінату на Буковині. Їхня висота 45 метрів.

Найменше дерево з тих, що ростуть в Україні, - верба туполиста. Висота її 12-15 сантиметрів, а зустрічається вона на вологих вапнякових скелях в альпійському поясі Карпат, зокрема на горі Близниця.

Найнебезпечнішим деревом під час грози, тобто таким, що притягає електричні розряди, є дуб звичайний із глибокою стрижневою кореневою системою. Багаторічні спостереження вчених у змішаному лісі дали змогу з’ясувати, що зі ста ударів блискавки на дуб припадає 54, на тополю - 24, смереку - 10, сосну - 6, бук - 3, а на акацію - 1 удар. Береза, клен та горіх не зазнали жодного удару. Але й вони здатні “притягати” грозові розряди, якщо стоять поодинці.

Експериментальні дослідження показали, що деякі види берез немовби “підзаряджають” людський організм своєю біологічною енергією, інші ж, навпаки, “висмоктують” її. Найбільш “живильними” деревами для більшості людей є дуб та каштан. “Висмоктували” ж енергію в 95% учасників експерименту, проведеного в 1983 році в Києві, тополя та осока. Ці властивості, на думку дослідників, однаково корисні людям. Коли людина має хронічну хворобу або просто перевтомлена, дерева “живлять” її ослаблений організм своєю біологічною енергією. І навпаки, в разі перенапруження організму через гостре захворювання вони “висмоктують” хворобу, посилюючи тим захисні функції людського організму.

Найбільш високогірним деревом України вважається сосна гірська - її виявлено на висоті 2010 метрів на горі Піп Іван у Чорногорі в Карпатах. Вона невибаглива, може рости на кам’яних сухих скелях і розсипах із нерозвинутим шаром грунту. Ця сосна має вигляд криволісся висотою 2-4 метри або дрібних карликових екземплярів заввишки 20-30 сантиметрів.

Найбільша кількість хвої на одному дереві в ялини колючої (11,4 кілограма сухої маси), сосни звичайної (9,2 кілограма), листя на тополі канадській (9,7 кілограма), липи великолистої (9,3 кілограма) та липи серцелистої (8,0 кілограма).

Найбільше за розміром листя належить унікальній рослині, яку можна побачити в урочищі Щупарка Наддністрянського лісництва на Тернопільщині. Це кремена гігантська - рослина, подібна до лопуха. У неї майже кругле листя, яке в поперечнику сягає 1 метра. Висота ж черешків - 120-80 сантиметрів.

Рекордсменів за кількістю пилку встановити досить важко, оскільки підрахунок мікроскопічних пилкових зерен у пиляку - робота вельми копітка і трудомістка. Відомо лише, що суцвіття клена дає, наприклад, 25 мільйонів пилкових зерен, берези - 5,45 мільйона, а вільхи - 4,46 мільйона пилкових зерен.

Забруднене провітря, проходячи крізь крони дерев та чагарників, механічно очищається від пилу та диму завдяки осіданню твердих і аерозольних часточок на поверхні листя та природній фізичній фільтрації. Одне дерево з 10 кілограмів листя в розрахунку на суху масу затримує протягом травня-вересня таку кількість сірчистого газу: тополя бальзамічна - до 180 г, ясен зелений - 170 г, в’яз гладенький - 120 г, а липа серцелиста - 100 г.

Понад 400 років має липа в селищі Стара Гута Старовижівського району на Волині. Власне, це не одне дерево, а чотири. Посадили їх, мабуть, досить близько, і згодом вони утворили єдине ціле.

В Нуївському лісництві Камінь-Каширського району на Волині дві сосни зрослися в єдиний стовбур не з кореня, а… на висоті 3 метри. Із цього “п’єдесталу” над живою аркою обох дерев уже піднімається, немов обеліск, єдиний 20-метровий стовбур, несучи зелену крону. Секрет, можливо, в тому, що сосни в молодому віці часто потерпають через снігові навали, крони їхні вигинаються, зчеплюються, під сильними вітрами кора задирається, що й сприяє зрощенню дерев.

У Шацькому лісництві на Волині росте кілька дубів, які зрослися із соснами. З’єднання листяного та хвойного дерев - велика рідкість у природі, а тут вони спільно живуть уже майже чверть сторіччя.

Ясен поблизу селища Журавичі Ківерцівського району на Волині має в діаметрі близько 2 метрів і здіймається на висоту 5 метрів, а там розгалужується на три гілки. Кожна з них, наче окреме дерево, має свою велетенську крону. Переказують, що в давнину жив тут господар, який мав трьох синів, що подалися в світ і не повернулися додому.

Три прямостовбурні дуби височать серед змішаних насаджень в урочищі Діброва Гермаківського лісництва на Тернопільщині. Вік їхній 150 років, висота 28-30 метрів. Вони насіннєвого походження й ростуть з одного гнізда, за що місцеві жителі й дали їм назву “Три близнюки”.

За матеріалами: https://leshoz.ucoz.ua/news/dereva_rekordsmeni/2016-09-14-415

Немає коментарів:

Дописати коментар