понеділок, 21 грудня 2015 р.

Історія кросворду

     Кросворд (англ. сrossword - перетин слів) - найпоширеніша у світі гра зі словами. Існує безліч періодичних видань, що спеціалізуються на кросвордах, їх також часто друкують в неспеціалізованих друкованих ЗМІ.З історії кросворду
     При розкопках давньоримського поселення Корінум в 1868 році в Англії була знайдена плита із зображеним на ній малюнком, дуже схожим на кросворд. Знахідка датується III-IV століттями.
Щось подібне було виявлено і на колоні в знаменитих Помпеях при розкопках 1936 року.
Це творіння відносилося до 79 року нашої ери і вражало тим, що кросворд міг читатися однаково зліва направо, справа наліво, зверху вниз і знизу вгору.
   Кросворд, в сучасному розумінні цього слова, з'явився зовсім недавно, близько століття тому (для порівняння - шахам та шашкам понад півтори тисячі років). Версії його виникнення на сьогоднішній день дуже суперечливі. Три країни - Великобританія, Сполучені Штати Америки та Південно-Африканська Республіка - оскаржують нині право називатися батьківщиною кросворду.
    Жителі туманного Альбіону вважають, що перший кросворд з'явився в Англії. На їх думку, перші кросворди друкувалися вже в середині XIX століття в лондонській газеті «Таймс», а першим автором гри був Майкл Девіс. Ці головоломки були дуже прості і призначалися в основному для дітей. Завдання полягало в наступному: заповнити літерами клітини квадратів таким чином, щоб одне і те ж слово виходило і по горизонталі, і по вертикалі.
   Жителі США стверджують, що перший у світі кросворд був опублікований 21 грудня 1913 в недільному додатку «Fun» до газети «New York Word» і придумав його журналіст Артур Уїнн, який емігрував до Америки з Англії. Один видавець доручив Уінну скласти до різдвяних свят додаток до газети, який викликав б інтерес не просто окремого читача, але відразу цілої родини.


     тут журналіст згадав, як його дід загадував йому в дитинстві головоломки. Це були так звані «магічні квадрати» , в яких горизонталі і вертикалі заповнювалися однаковими словами. Уїнн удосконалив цю гру. Він вирішив, якщо слово в задачі буде зустрічатися тільки один раз, це зробить її цікавішою. І Уїнн, що називається, потрапив в точку. Його винахід так сподобався читачам, що вони, у своїх численних листах, просили газету продовжити друкувати подібні завдання. Артур Уїнн першим також застосував у кросворді затемнені клітини для розділення слів.
Є і зовсім романтична історія появи першого в світі кросворду. На початку XX століття житель ПАР Віктор Орвілл, винний у автомобільній катастрофі, був засуджений до трьох років тюремного ув'язнення. У камері, де він сидів, підлога була вимощена кам'яними плитами, які представляли собою своєрідну сітку. Від нудьги він став заповнювати клітини літерами пересічних слів. Потім це було перенесено на папір, а до слів підібрані визначення. Товариші по нещастю схвалили новинку Віктора. Тоді Орвілл вирішив відправити свій винахід поштою до редакції великої газети Кейптауна. Він назвав гру «Туди-сюди по квадратах». Редактор не відразу оцінив її, але його друзям гра так сподобалася, що вони весь вечір тільки й займалися відгадуванням слів, після чого редактор змушений був опублікувати кросворд: саме таку назву отримала гра до моменту виходу її автора на свободу.

    Кросворди стали друкувати інші газети і журнали, в результаті чого на рахунку Орвіла скупчилася пристойна сума гонорарів.

    Отже, з трьох версій походження першого в світі кросворду за основу була взята американська: все ж таки названі конкретний автор, дата видання, друкований орган.
    Якщо появу першого в світі кросворду перевірити складно, то перший в Радянській Союзі кросворд, як вважалося до останнього часу, був надрукований у журналі «Огонек» (№ 18 ) від 12 травня 1929 року. Нещодавно стали відомі нові відомості про походження першого радянського кросворду. Журнал «Світ пригод» ще влітку 1925 ввів новий розділ «Переплетені слова». Точно відомо, що термін «хрестословиця» ввів письменник В.В.Набоков.

Існує кілька різновидів кросворду:Сканворд (скандинавський кросворд) - це один з найпопулярніших видів кросворду. Визначення слів даються в квадратиках прямо всередині сітки, а слова - відповіді вписують за напрямами, зазначеними стрілками.

У сітці ідеального сканворду не повинно бути порожніх клітин. Чим щільніша сітка сканворду, тим складніше його складати і легше вирішувати. Визначення можуть носити асоціативний характер (наприклад , вірною відповіддю на визначення «Цар» може бути горох, Салтан, государ і т.д.). При вирішенні сканвордів важливою якістю є інтуїція. Головна родзинка сканвордів саме в тому, що визначення знаходяться в тілі самого сканворди, а також різноспрямованість адресації до слів, можливість використовувати в якості загадок картинки і фото.
Японський кросворд - особливий вид головоломки, в якому потрібно, базуючись на кодових числах-підказках, розгадати не слова, а зашифровану картинку.

    Існує два види японських кросвордів: чорно-білі і кольорові. Числа показують, скільки злитих клітин даного кольору знаходяться у відповідній колонці або рядку. Групи клітин обов'язково повинні розділятися як мінімум однією порожньою (білою) клітинкою. Завдання розгадування зводиться до того, щоб дізнатися, скільки саме порожніх клітин поділяє групи. Хоча цей вид задачок за великим рахунком не є кросвордом як таким, словосполучення «японський кросворд» прижилося.

Угорський кросворд, або філворд. При розгадуванні угорських кросвордів потрібно вписувати відповіді в сітку з розставленими літерами. Точніше, не вписувати, а викреслювати. Це дуже схоже на англійський кросворд, але є дві принципові відмінності - слова зазвичай згинаються як змії, а кожна буква не може належати двом або більшій кількості слів. В угорському кросворді немає заштрихованих клітин, а всі букви вже наведені. Необхідно відшукати слова, до яких даються визначення; слова можуть ламатися в будь-якому напрямку по вертикалі або горизонталі, але не по діагоналі. Кожна літера може бути використана тільки один раз. Після викреслювання всіх слів порожніх клітин залишитися не повинно.Чайнворд - батько лінійного кросворду; вид кросвордів, зручних для складання, але незручних для розгадування. Сіткою в ньому служать лінійні клітини (квадратики), накреслені в будь-якій геометричній формі.

Правила. Ланцюжок слів будується методом стикування, де остання буква першого слова є першою буквою другого і т.д. Цей стик і нумерується. У чайнворд вводяться тільки іменники в однині. Тобто, слова в чайнворді не перетинаються, а тільки стикуються одне з одним. Іноді ланцюжок слів згинають для додання сітці химерної форми.
У лінійних кросвордах слова можуть перекриватися не тільки однією, але і     двома або трьома літерами, тому їх довжина вказується дужкою, в якій дається визначення слова.

«
Гібрид» чайнворда і кросворду називається кроссчайнвордом. Основна його відмінність від чайнворда в тому, що допускається можливість самоперехрещення чайнвордного ланцюжка.Кейворд (ключворд) - популярний за кордоном різновид кросворда - лінгвістичної задачі. У кожну клітину кросворду внесено число, що заміняє букву. Одним і тим же буквам відповідають одні і ті ж числа. Іноді до кросворду додається табличка з цифрами, для вписування вже відгаданих букв. Букви або слова - ключі даються в табличці або в самому кросворді.


Човник - клітинне поле з винесеними за його межі вказівними стрілками. Значення слів, як по горизонталі, так і по вертикалі даються послідовно, а сітка заповнюється відповідно з напрямками стрілок. Розділових перегородок або клітин в сітці немає, слова на наступний рядок або стовпець не переносяться. Для підказок у дужках може даватися кількість літер у слові-відповіді. Також важливою відмінністю є те, що остання літера слова не є першою буквою наступного.Діворд (дуаль) - поле діворду являє собою звичайну кросвордну сітку, кожна клітина якої вже містить два варіанти літери, які можуть в ній стояти. Завдання гравця - вибрати з двох запропонованих варіантів букви одну так, щоб сітка виявилася заповнена значущими пересічними словами (як у кросворді). Іноді в діворд спочатку вписується готове слово-ключ.Американський (кріс-крос) - поруч з сіткою кросворду знаходяться слова, які потрібно вписати в сітку, іноді дається підказка - у сітку вже вписані деякі слова або букви.Естонський кросворд - слова в цьому кросворді розділені не блоками, а потовщеними сторонами клітин, в яких розташовані букви. Дані кросворди виглядають дуже щільними.Цікаві факти про кросворди

Існують тривимірні і нескінченні кросворди. Нескінченні кросворди мають «нескінченну» сітку : слова, що виходять за рамки кросвордної сітки, дописують з іншого боку. Наприклад, недописане по вертикалі вниз слово дописують в тому ж стовпці, але зверху.

Змагання з розгадування кросвордів - одні з найскладніших інтелектуальних змагань у світі. За півтори години потрібно відгадати 5 кросвордів: по два англійською і будь-якій іншій європейській мові і один змішаний, наприклад, англо-французький, англо-німецький або англо-італійський.

Кросворд площею 21 квадратний метр склали турецькі кросвордисти. Кросворд можна прирівняти із 200 звичайними кросвордами, сполученими разом. Гравці, вирішуючи його, тижнями повзали по підлозі, підшукуючи потрібні слова.

Найбільший кросворд світу, який був опублікований, склав Роберт Трюко з Квебека (Канада). 82951 клітка і 25614 слів.

Максимальну кількість кросвордів склав Андріан Белл. З січня 1930 до своєї кончини в 1980 році він надіслав у газету «Таймс» 4 520 кросвордів.

Найпродуктивнішим упорядником кросвордів на сьогоднішній день є Роджер Ф. Сквайерс. Він «виробляє» щотижня 35 публікованих завдань.

У травні 1966 лондонська газета «Таймс» отримала лист від Жінки з острова Фіджі, що повідомила, що їй тільки що вдалося вирішити Кросворд 673 у випуску газети від 4 квітня 1932 Таким чином, максимально витрачений час на розгадку кросворду становить 34 роки.

    Мінімальний час на вирішення кросворду з газети «Таймс» - 3 хвилини 45 секунд - затратив в ході змагання, організованого радіопрограмою ВВС «Сегодня», 43-річний англієць Ройне Дін в грудні 1970 року.

   На сьогодні перше місце серед укладачів кросвордів займає Роже Боукарт з бельгійського міста Брюгге. Своє 65-річчя він відзначив тим , що запропонував для книги рекордів Гіннесса найбільший у світі кросворд довжиною 31 метр і шириною 53 сантиметри, який містив 50 400 слів. На складання кросворду пішло чотири роки. Тільки питання до нього зайняли 2734 сторінки.
Як скласти кросворд ?

Як часто, вирішуючи на дозвіллі кросворд або сканворд, ми в обуренні відкидаємо від себе журнал або газету, і звертаємо свій праведний гнів на авторів цих словесних головоломок ...
«Ну, невже не можна було не використовувати ці мудровані найменування або придумати що-небудь цікаве?» - це найбільш частий вигук любителів інтелектуального дозвілля.

Ось декілька порад тим, хто вирішив вигадати кросворд самостійно, а не за допомогою комп'ютерних програм.
Отже: початок складання кросворду. Оптимальний варіант - це вибрати сітку і почати її заповнювати. При отриманні достатнього досвіду, можна піти і від зворотного: тобто , будувати сітку потім, але це досить складно - треба симетрично розташовувати слова і т.д. Тому почнемо з простого: спочатку - сітка. Якщо складно намалювати її самостійно, то легко можна взяти сітку з будь-якого друкованого видання - звичайно, якщо це не який-небудь складний ексклюзив, а наша стандартна класична чорно-біла сітка різних конфігурацій.
    Перша порада: треба звернути увагу на кількість перетинів . Найпростіше - це коли слова перетинаються в двох, максимум - у трьох місцях. Більше - це буде набагато складніше, особливо до кінця кросворду. Припустимо, сітка з подвійним - потрійним перетином слів обрана, і тепер переходимо до її заповнення.
   
Порада друга: намагайтеся, щоб у місцях перетинань виявилися голосні. Скласти перехресний слово у варіанті «-а-і-а» набагато легше, ніж «-к-с-н ». Якщо все ж таки в перетин потрапили приголосні, то бажано вибирати легко поєднувані букви, які до того ж часто зустрічаються , наприклад , «к» , «р» , «с». У передостанній перетин можна поставити «н» або «к» , тому що в нашій мові дуже багато слів, що закінчуються на «-на» , або «-ка» . Якщо ж перетин не в передостанній букві, а , наприклад, у третій з кінця, то теж нічого страшного: скільки можна згадати слів, що закінчуються на «-сть» , «ство» , «лог», цікавих прізвищ або географічних назв. Однак шиплячі і букви «ю», «я», а також м'який знак в клітинах перетину - це зайвий головний біль.
     Природно, звичайно в кросворді зустрічається кілька довгих слів і багато-багато слів з ​5-ти або 4-х букв. Порада третя: придумати спочатку довгі слова, зістикувати їх одне з одним, а вже потім підганяти під них короткі. Вибір оригінальних слів з ​​трьох букв досить невеликий, і тому вони, з технічних причин, кочують з одного кросворду в іншій. Найбільш цікаві слова краще заповнювати спочатку - потім, до кінця сітки, доведеться елементарно підганяти їх по вже наявному поєднанню букв, а на початку шляху ще є повний простір - пишіть що хочете.
     Тепер те, що стосується самих слів - порада четверта: не мудріть! Примітивність і доступність - це різні речі! Хоча, не завжди виходить уникнути найменувань типу «річка в Ефіопії» або «невелике містечко в Південній Африці». Повірте, самі автори ці слова теж не знали до моменту складання кросворду. Але просто виникають, як вже згадувалося, чисто технічні моменти на перетинах слів, під які ну ніяк не підпадає нічого, крім « риби загону ...» або чогось подібного! Тому, шановні любителі розв'язувати кросворди, не лайте авторів кросвордів занадто сильно за це. Та ж картина з уже згаданими словами з «трьох букв». Всі ці «бра» , «ара» , «сон», «ніс» вже набридли всім, але часом без них - нікуди, особливо в сканворди.
     Найбільш важким для складання є тематичні кросворди. Спочатку потрібно виписати або згадати максимум слів, які відносяться до даної теми (наприклад , фауна). Потрібно виключити, щоб кросворд «фауна» складався лише з визначень «тварина загону такого» - це нудно і нікому не цікаво. Є назви картин, кінофільмів, машин або чогось ще, де зустрічаються тварини.
    Визначення до кросворду повинні бути різноманітними, наприклад, «тварина з картини Леонардо да Вінчі» - горностай (мається на увазі знаменита «Дама з горностаєм») і т.д. Саме визначення роблять кросворд цікавим і захоплюючим, тому що знання географії та зоології - це одне, а здатність до асоціативного мислення - це інше. Для тематичних кросвордів краще вибрати загальні теми: кіно, актори, та ж фауна, але ось кросворд «Види іномарок» навряд чи зацікавить будь-кого, крім автолюбителів.
     Якщо ж подібні кросворди для вас поки складні, можна скласти звичайний, нетематичний кросворд, але визначення зробити гумористичними, або взяти за їх основу афоризми або прислів'я - приказки: наприклад , «помста» - «страва, яку краще подавати холодною». Правда, якщо це виключно авторський афоризм, в дужках треба буде додати прізвище автора.
    Що стосується складання сканвордів, то технологія тут складніша. Головне, щоб у клітці з визначеннями їх було не більше двох, причому найкоротших, а стрілка йшла не як хитромудра змійка, а чітко на сусідню клітку зліва-праворуч-вниз-вгору. Можна розмістити 2-3 фотографії відомих людей, картин, тварин, предметів, що теж нерідко практикується. Це надає живий вигляд самому сканворду і дозволяє (скажемо відверто) «залатати» кілька клітин у кутах, де особливо складно підганяти слова одне до одного. Тут, звичайно, з визначеннями «не пограєшься»: все пишеться чітко і коротко.
     Найлегшими для укладача є чайнворди: «початок: Київ - Вернадський і т.д. ». Подальше слово просто чіпляється за попереднє і починається з його останньої букви - всі ми грали в «міста» , так що цей принцип більш ніж знайомий. Звичайно, тут потрібно виключити закінчення на м'який знак і т.д. «Змійка» чайнворда може бути довільною, але бажано, все ж, надати їй якийсь логічний вигляд, і врахувати, що хоча б в одному місці вона повинна замикатися - останнє слово має закінчуватися на першу літеру початкового.
     Всі ці рекомендації тільки на перший погляд здаються мудрованими, але якщо Ви хоч раз намагалися самостійно скласти кросворд, Вам, напевно, багато чого виявиться знайомим. З досвідом, звичайно, у кожного з'являються власні професійні хитрощі, але для початку, сподіваємося, ці поради комусь зможуть стати в нагоді. Терпіння Вам, початківці кросвордисти, і приємного проведення часу всім тим, хто любить кросворди вирішувати!
Джерело: genon, infa.kharkov.ua, DigestWeb

Немає коментарів:

Дописати коментар